Çocukluk çağı kanserleri ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

 1. Çoçukluk çağı kanserleri bulaşıcıdır ve grip gibi yayılabilir.

  Kanser bulaşıcı bir hastalık değildir. Bir çocuktan başka bir çocuğa yayılamaz. Biz kanserli çocuklara bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasına bağlı olarak enfeksiyonlara eğilimli oldukları için koruma amaçlı maske takarız.

 2. Çocukluk çağı kanserleri kalıtsaldır.

  Kanserlerin çoğunda sıklıkla bilinen bir neden yoktur. Çocuklarda gelişen kanserlerin en az %95’i kendiliğinden gelişir. Büyük bir kısmında kanser oluşumunu tetikleyen faktörler bilinmediği için önleyici önlemler sınırlıdır.

 3. Çocukluk çağı Kanserleri ölümcüldür.

  Çocuklarda gelişen kanserlerin çoğu tedavi edilebilir. Örneğin; çocukluk çağında göreceli olarak sık görülen akut lenfoblastik lösemili çocukların %90’ında yalnız kemoterapiyle tamamen iyileşme mümkündür. Günümüzde uygulanan başarılı cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi tedavileriyle çocukluk çağı kanserlerinin birçoğunda yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

 4. Kanserli çocuklar yaşamak için tüm umutlarını kaybederler.

  Kanser tedavisi gören çocuklar yaşıtları diğer çocuklar gibi normal bir çocukluk geçirebilir. Birçok çocuk tedaviden sonra normal okul hayatına geri döner.

 5. Bütün tümörler kanserdir.

  Tüm tümörler kanser değildir. Tümörler iyi huylu ya da kötü huylu olabilir. Kötü huylu maliyn tümörler vücudun diğer bölgelerine gidebilen ve yayılım gösteren kanserli hücrelerdir.

  Buna karşılık iyi huylu tümörler onu çevreleyen dokuları tutar ve genellikle yayılmazlar.

Bu gönderiyi paylaş