Safra Kesemde Taş Var! Ameliyat Şart Mı?

Safra Kesemde Taş Var! Ameliyat Şart Mı?

“Safra kesemde taş varmış. ”

“Safra kesemde çamur çıktı. ”

“Bizim komşunun eşinde de varmış. Hemen ameliyat demişler. ”

Son zamanlarda bu ve benzeri ifadeler birçok aile toplantısının, arkadaş sohbetinin ve hatta tanımadığımız insanlarla yaptığımız sohbetlerin parçası olmaya başladı. Hele bir de elinizde hastaneden gelmekte olduğunuzu gösteren, renkli ve içi raporlarla dolu bir dosya veya bir CD zarfı varsa, bu konudan bir sohbet açılması artık daha da kaçınılmaz olur.

Lakin çoğumuz bilmiyoruz safra kesemizde tespit edilen bu taşlar ve çamur ile ne yapmamız gerektiğini. Kimi mutlaka ameliyat olması gerektiğine inanıyor, kimi kulaktan dolma bilgilerle aktardan aldığı otları kaynatıp içerek eritmeye çalışıyor, kimiyse ameliyat derler diye korku içerisinde doktora gitmemek için elinden geleni yapıyor. Hepimizin ortak özelliği ise bu konuda yeterince bilgiye sahip olmayışımız, riskleri tam olarak tartamadığımız için sürekli  “Acaba doğru mu yapıyorum?” diye endişe duymamız ve kararsız kalmamız.

Bu yazıda çok detaya girmeden, safra kesesinde taş veya çamur olmasının ne anlama geldiğini açıklamak istiyorum.

Son zamanlarda check-up muayenelerinin artması ve ultrasonografi gibi tetkiklerin daha sık ve daha kolay yapılmaya başlanması ile eskiye göre daha fazla insan, safra keselerinde taş veya çamur olduğunu öğreniyor artık. Bazen hiçbir şikâyetleri olmadığı halde; bazen de şikâyetlerinin sebebi araştırılırken.

Safra kesesinde taş oluşumunun nedenleri ile zamanınızı almak istemiyorum. Bu yazı safra kesesinde taş oluşmuş ve bununla ne yapacağını bilemeyen okuyucular için.

Eğer safra kesenizde taş tespit edildiyse ve özellikle yağlı yemeklerden 30 dakika sonra başlayan, sağ kaburganız altında veya midenizin üstünde beliren şiddetli ağrılar çekiyorsanız ,mutlaka bir genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.

Cerrahınız tetkiklerinizi inceledikten, sizi detaylı şekilde dinledikten ve muayene ettikten sonra ameliyat ihtiyacı olup olmadığına karar verecektir. Eğer gerekiyorsa cerrahınız ilave tetkikler veya eski tetkiklerin yenilenmesini de isteyebilir.

Eğer yukarıda sayılan bulgular sizde de varsa, büyük ihtimalle (%80) bu bulgularınız tekrarlamaya ve giderek kötüleşmeye devam edecektir. Dahası safra kesenizdeki taşların kese ağzını tıkaması veya safra yollarınıza düşmesi sonucunda; safra kesesi veya safra yolları hatta pankreas bezi iltihabı gelişebilir. Bu hastalıklar son derece ciddi risklere sahiptir. Çoğunlukla hastanede yatarak tedavi gerektirebilirler.

Peki, safra kesenizde taş var ama hiçbir şikâyetiniz yok. O zaman ne yapmalı? Şikâyet yaratmayan veya belirtisi olmayan yani tesadüfen tespit edilmiş safra taşlarının yukarıda bahsettiğimiz şikayetlere veya hastalıklara sebep olma ihtimali düşüktür (%20) ancak bu hastalık yapmayacakları anlamına gelmez. Bu tip durumlarda hastalara takip ve koruyucu tedbirler (Besin listeleri, ilaçlar, vb.) önerilebilir. Eğer hasta acil hekimlik hizmeti alamayacağı ücra bir yerde yaşıyorsa ve ya orak hücreli anemi gibi hastalıkları varsa, şikâyetleri olmadığı halde ameliyat da önerilebilmektedir.

Tüm bu kararlar verilirken hastanın safra kesesindeki taşların boyut ve sayısına ek olarak; yaşı, varsa diğer hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve yaşam şartları göz önünde bulundurulur.Bu nedenle sağlığınız için en doğru kararı vermek konusunda bir uzman ile görüşmeniz uygun olacaktır.

Sağlığınızla ilgili endişeleri büyütmek yerine, bir genel cerrahi uzmanının değerlendirmesini takiben karar vermeniz, hem sizi hem de sevdiklerinizi  rahatlatarak, yaptığınız seçime güvenmenizi ve bu süreci daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Bu gönderiyi paylaş