KALP HASTALIKLARI İHMALİ SEVMEZ!

KALP HASTALIKLARI İHMALİ SEVMEZ!

Kıymetli dostlarımız,

İnsanlık olarak sıra dışı günler yaşadığımız şu günlerde küçük tavsiyelerde bulunmak gerekliliğini hissettik. Kalp hastalıkları ihmali sevmez. Bilimsel doğruların yanında bilgi kirliliği ve medya ve sosyal medya yayınları bazılarımızı çok etkilemese de bazılarımızı gereğinden fazla birtakım endişelere sevk etti.

Ortak görüş olarak ileri yaşı, kronik hastalığı; hipertansiyonu , vasküler hastalıkları (kalp ve damar hastalıkları), diyabet, kronik tıkayıcı akciğer hastalığı , romatizmal hastalıkları olanlar, kemoterapi alan ve almayan kanser hastaları  için ekstra tedbirlerin alınması ,toplum olarak onları koruma adına daha çok çaba gösterilmesi gerektiğini ısrarla belirtmek isteriz. Ama diğer hastalıklar bitti sadece bu hastalık var diye düşünmek, ciddi problemleri beraberinde getirebilir.

Hastaneye gidilmeli mi, gidilmemeli mi, kararını vermenin çok zor olduğunu kabul etmekle beraber kendi deneyimim ve kardiyolog arkadaşlarımın da paylaşımlarından, hastanede covid-19 kaparım korkusu nedeniyle evde kalp krizi geçiren hastalarımızın olduğunu görüyoruz. Covid-19 ile beklenen ölüm oranı oranı % 0,2-8 (verilerin değişkenlik gösterdiği ve sürecin halen devam ettiğini belirtmekte fayda var)  iken kalp krizi ile ölüm oranlarının  %15- 20’ lerde olduğunun göz ardı edilmemesi gerektiğini söylemek doğru olur.

Eğer koroner arter hastalığı açısından risk faktörleriniz (diyabet, hipertansiyon, yaş, hiperlipidemi (kolesterol yüksekliği), sigara, aile hikâyesi vb.) varsa koroner arter hastalığı açısından olmayanlara göre daha büyük olasılıkla kalp damar sorunu yaşama ihtimalimizin olduğunun farkında olalım, tipik diye adlandırdığımız, tam yeri lokalize edilemeyen, göğüste baskı, yanma tarzında, beton dökülmüş gibi, kemerle sıkılmış gibi tarifleri yapılan, sırtına, koluna (daha sıklıkla sol kol) , alt çeneye, dişlere yayılan nefes darlığı ile birlikte, terlemenin eşlik ettiği veya buna yakın yakınmamız oluyorsa, kardiyoloji ünitesi olan bir merkeze gitmek gerekli olabilir.

  

    COVID-19: RİSK FAKTÖRLERİ
Age Group Fatality Rates
0-9 Years 0%
10-19 Years 0.2%
20-29 Years  0.2%
30-39 Years 0.2%
40-49 Years 0.4%
50-59 Years 1.3%
60-69 Years 3.6%
70-79 Years 8%
80 Years and Above 14%
Underlying health conditions  
Cardiovascular disease 10.5%
Diabetes 7.3%
Chronic respiratory disease 6.3%
Hypertension 6%
Cancer 5.6%
No underlying health conditions 0.9%

 

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere covid-19 enfeksiyonu geçiren ve kardiyovasküler hastalığı olanlarda da ölüm oranlarının oldukça yüksek durumdadır. Bunu kalp kasını, kalp zarını etkileyerek gerekse damar içinde pıhtılaşmaya sebep olarak yapabilmektedir. Bu nedenle bilinene kardiyak sorunları olanlarımızın da tedbirlere daha sıkı sıkıya uyması, tedbirleri gevşetmemesi çok önemlidir.

Zor günleri sağlıklı bir şekilde geçirmek için göstermekte olduğumuz gayreti devam ettirmek, maske takmak,  el yıkamak, sosyal mesafe kurallarına uymak, kalabalık ortamlardan uzak durmak, fiziksel temasta bulunmamak gibi önlemlere devam etmeliyiz.

Güzel günlere beraberce ulaşmak ümidi ile…

Bu gönderiyi paylaş