SAĞLIK BİZİM ELİMİZDE!

Sağlık  bizim “elimizde”

Temiz Eller ile Enfeksiyondan Uzak  Kalalım

 

Etkili el yıkamanın enfeksiyonların önlenmesinde ve sağlıklı yaşamın sürdürülmesinde en etkili, en ucuz, en kolay yöntem olduğu tartışmasız bir gerçektir. Bilim insanları kurallara uygun olarak el yıkamanın solunum ve bağırsak hastalıklarını % 25-50 oranında azaltılabildiğini söylemektedir. Pandemi günlerinde de bizi Corona virüsten koruyacak üç büyük alışkanlıktan birinin “El Yıkama” olduğu sık sık sağlık otoritelerince bildirildi. Etkili el yıkama konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 2008’de Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun önerisiyle her yıl “15 Ekim Dünya El Yıkama Günü” olarak kabul edilmiştir.  Bu gün, el yıkamanın önemi tekrar vurgulanır ve insanların  etkili el yıkama alışkanlığı  edinmesi için çalışmalar yapılır.

 

Eller Ne Zaman yıkanır?

  • Dişlerimizi fırçalamadan önce
  • Yemeklerden önce ve sonra
  • Özellikle çiğ yiyecek gıdaları hazırlamaya başlamadan önce
  • Tuvaletten çıktıktan sonra
  • Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra
  • Kirli malzeme ve yüzeylere dokunduktan  dokunduktan sonra
  • İşyerinden ayrılmadan önce
  • Eve girdikten sonra
  • Toprak işleri ile uğraştıktan sonra
  • Evcil hayvanlarla temas ettikten sonra

Bu liste kişilerin yaşam tarzlarına göre uzatılabilir. Genel kural ellerimizi kirli hissettiğimiz zaman su ve sabun ile yıkanmasıdır. Kirlerin mutlaka gözle görülür olması gerekmez. Çünkü hastalık yapıcı mikroorganizmalar gözle görülemeyecek kadar küçüktür.

 

Eller Nasıl Yıkanır?

Eller en az 20 saniye boyunca ve mutlaka sabun kullanılarak yıkanmalıdır. Ortak kullanım alanlarında sıvı sabun tercih edilmelidir. Eğer katı sabun kullanılacaksa  sabunun su biriktirmeyen bir kapta tutulması önemlidir. Islak kalan katı sabun bakteri üremesine neden olabilir. Önce yeterli miktarda sabun ile eller iyice köpürtülür. Sonra her iki elin  içi ve dışı, parmak araları, başparmaklar, tırnaklar ve el bileği   iyice yıkanır. Özellikle baş parmak ve bilekler günlük el yıkama alışkanlığımızda en az özen gösterilen yerlerdir. Bu bölgeleri biraz daha uzun yıkamak yararlıdır. Yıkama bittikten sonra parmaklar aşağı bakacak şekilde eller iyice durulanır. Temiz bir havluyla  eller kurulanır. Ortak kullanım alanlarında kağıt havlu  tercih edilmelidir.

 

20 saniye boyunca el yıkamak için her el yıkamada sevdiğiniz bir şarkının 20 saniyelik bölümünü söyleyebilirsiniz. Bu çocuklarımızın da etkili el yıkama alışkanlığı keyifle kazanmasını kolaylaştıracaktır.

 

 

Bu gönderiyi paylaş