MAMOGRAFİ  ÇEKTİRMEM ŞART MI?

Mamografi  Çektirmem Şart mı?

Evet haklısınız, biraz canınız yanıyor! Evet haklısınız, biraz radyasyon alıyorsunuz! Yine de hekimler  olarak ısrarla mamografi çektirmenizi öneriyoruz. Üstelik Manyetik rezonans ve Ultrasonografi gibi “radyasyonsuz “  tetkikler mevcutken. Üstelik bunlara ulaşmak artık çok kolayken.

Peki, gerçekten mamografi çektirmek şart mı? Bugün neredeyse 40 yaşını geçmiş tüm kadınların ara sıra düşündüğü bu soruyu cevaplamaya çalışacağız.

15 Ekim Dünya Meme Sağlığı Günü olması nedeniyle biz de meme sağlığı ve meme kanseri farkındalığı için kolları sıvadık. Tüm takipçilerimize ve bağışçılarımıza değer katmaya devam etmek için akıllarını kurcalayan bir soruya yanıt verelim dedik.

Mamografi  çektirmek şart mı? Bunun kısa cevabı maalesef ki “Evet”.  Bunun nedeni manyetik rezonans, ultrasonografi ve elle muayene ile kıyaslandığında mamografinin meme kanserinden ölüm oranını azaltan tek tarama yöntemi olmasıdır. Bunun böyle olduğu çeşitli bilimsel çalışmalarla da gösterilmiştir. Ama biz yine de okuyucularımızın daha kolay anlamaları için bir kısa bir örnek ile anlatmaya çalışalım durumu:

Düşünün ki yarın sabah memenizdeki kanallardan birindeki tek bir adet hücre kanser hücresine dönüşse, bu hücrenin fındık büyüklüğüne ulaşıp elimizle hissedilecek hale gelmesi için en az 5 ila 7 sene geçmesi gerekir. Oysaki aynı kanser hücreleri daha fındık kadar dahi olmadan önce mamografi filmlerinde radyoloji uzmanları tarafından tanınan çeşitli işaretlere sebep olurlar. Yani meme kanserinin daha ele gelen bir kitle haline gelmeden çok önce mamografi ile yakalanabilmesi mümkündür.

Bu da tümör daha ele gelecek hale gelmeden yıllar önce meme kanserini tespit etmek ve tedavi etmek için bize ve tabii ki size bir şans verir. Çok değerli ve kaçırılmaması gereken bir şans.

O nedenledir ki doktorunuzla konuştuktan sonra onun yaşınıza, risk grubunuza ve tıbbi geçmişinize uygun olarak önereceği sıklıkta mamografi çektirerek taramalarınızı aksatmamak, kendinizi  meme kanserinden korumak için yapabileceğiniz en doğru ve en basit şeydir.

Sağlıkla kalın…

Bu gönderiyi paylaş