OKUL ÇAĞI AŞILAMALARI HAKKINDA ÖNEMLİ HATIRLATMA

SEVGİLİ ANNE-BABALARIMIZA OKUL ÇAĞI AŞILAMALARI HAKKINDA  ÖNEMLİ HATIRLATMA

İlköğretim 1. Ve 8. Sınıf okul çağı aşılamalarının, Bağışıklama Danışma Kurulu tavsiyesi doğrultusunda 3 Haziran 2020 tarihinde değiştirilerek Aile Hekimliği Birimlerinde uygulanmasına karar verilmişti.

İlköğretim 1. Sınıfta KKK ( Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak) aşısınını 2.dozu ve DaBT-İPA ( Difteri, Boğmaca, Tetanoz, Çocuk Felci ) aşısının pekiştirme dozu, 8. Sınıfta da Td  (Tetanoz, Difteri ) aşısının pekiştirme dozu uygulanıyor.

Yapılan değişiklikle ilköğretim 1. Sınıfta okullarda uygulanan KKK ve DaBT-İPA aşıları, 1 Temmuz 2016 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 48. Ayına girmiş olan tüm çocuklara  ve İlköğretim 8. Sınıfta okullarda uygulanan Td  aşısının da , 1 Temmuz 2007 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 13 yaşına (156 ay) girmiş tüm çocuklara Aile hekimliği birimlerinde uygulanılmasına karar verilmişti.

1 Temmuz 2016 tarihinden önce doğmuş ve halen ilköğretime başlamamış olan çocukların KKK ikinci dozu ve DaBT-İPA pekiştirme aşılarının 2020-2021, 2021-2022, 2022-2023 eğitim ve öğretim dönemlerinde yine okullarda uygulanacağı belirtilmişti. Ancak korona virüs hastalığı pandemisi önlemleri doğrultusunda bu çocuklarımızın aşılamalarına da aile hekimliklerinde devam edilmektedir.

SÖZ KONUSU OKUL ÇAĞI  AŞILARI, SAĞLIK BAKANLIĞI ULUSAL ÇOCUKLUK DÖNEMİ AŞI TAKVİMİNDEKİ TÜM DİĞER  AŞILAR GİBİ  LÖSANTE ÇOCUK VE YETİŞKİN HASTANESİNDE UZMANLARIMIZIN MUAYENE VE GÖZETİMİNDE  TİTİZLİKLE UYGULANMAKTADIR.

Bu gönderiyi paylaş