GECE ALTINI ISLATMA

 ENÜRESİS NOKTURNA (GECE ALTINI ISLATMA)

 Gece altını ıslatma, çocuklarda sık görülen bir durumdur. 5 yaşındaki çocukların yaklaşık beşte biri, haftada bir gece altını ıslatmaktadır. Çocukların büyük bir çoğunluğunda bu durum kendiliğinden çözülmektedir. Gece idrar kaçırmanın, sık olduğu ve çocuğu ve aileyi rahatsız ettiği durumlarda tedavi uygulanabilmektedir. Başlangıçta davranışçı öneriler uygulanır, davranış öneriler uygun şekilde uygulanmasına rağmen beklenilen fayda görülmez ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Çocuğunuzun gece idrar kaçırma şikayeti varsa aşağıda etkinliği kanıtlanmış ve kolay uygulanabilen bazı davranış önerileri sunulacaktır.

  1. Gece idrar kaçırma çocuğun ve ebeveynin hatası nedeniyle oluşmaz bu nedenle altını ıslattığı için hiçbir çocuk cezalandırılmamalıdır.
  2. Yatak koruması yıkanabilir/atılabilir nitelikte olması, oda kokuları, çocuğun yıkanması gece idrar kaçırma sonrası gelişecek rahatsızlıkları azaltabilir.
  3. Gece uyanmak için motivasyonu azalttığından gece bez kullanımı önerilmemektedir.(çocuğun başka birisinin evinde kalacağı geceler hariç)
  4. Çocuğa gün içinde ve yatağa yatmadan önce düzenli tuvalete gitme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Bu günde yaklaşık dört ile yedi kez tuvalete gitmesi anlamına gelir.
  5. Yüksek şekerli ve içinde kafein bulunan içeceklerin (kola, hazır meyve suları, gazoz) tüketilmemesi gereklidir.
  6. Günlük sıvı alımı sabahları ve öğlenleri daha fazla(çocuğun günlük ihtiyacının beşte dördü) olmalı, akşam 5’ten sonra sıvı alımı en alt seviyeye indirilmelidir.
  7. Çocuk ile yatmadan önce tuvalete gidip mesanesini boşaltması, uykuya daldıktan 1- 1,5 saat sonra uyandırılıp tekrar tuvaletini yapması konusunda sözleşme yapılmalıdır.
  8. Çocuğa düzenli tuvalet alışkanlığı geliştirmesi ve akşamları aldığı sıvı kısıtlamasının sabahları kuru kalkmasına yardımcı olacağı anlatılır.
  9. Önerilerin işe yarayıp yaramadığının anlaşılması için, çocuktan o sabah kuru veya ıslak kalktığını gösteren(kuru günler için güneş veya gülücük çizebilir, ıslak günler için bulut veya üzgün surat çizebilir) bir takvim hazırlaması istenir.
  10. Çocuğun davranışçı yöntemlere ilk defa başladığı dönemde, kuru kalkmak yerine birlikte kararlaştırılan davranışa uyup uymamasına göre (düzenli tuvalete gitmek gibi) ödül verin, ilerleyen dönemde küçük başarılar için küçük ödüller (kuru kalınan her bir gün için bir stiker), daha büyük başarılar için daha büyük ödüller(1 hafta boyunca her gün kuru kaldıysa, kitap gibi) verilebilir.

Bu gönderiyi paylaş