MEZOTERAPİ YÖNTEMLERİ

Mezoterapi kelimesi, “ Mezo “ ve “ Terapi “ kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Mezo, yani derinin Mezzo denilen orta tabakasını tedavi etmek anlamında bir terimdir, bir tekniktir. Genel olarak mezoterapi yöntemi 2 bölümde incelenir. OTOLOG MEZOTERAPİ’ler, HETEROLOG MEZOTERAPİ’ler…Otolog Mezoterapi’de en bildiğimiz yöntem PRP, yani Platelate Rich Plasma ‘dır. PRP tedavisi, doku yenileme tedavisidir. Başta yüz olmak üzere ciltte gevşeme, çizgilenme ve sarkma görülen tüm vücut bölgelerine, her yaş grubundan kadın, erkek herkese, her zaman uygulanabilir. Hastadan alınan kan santrfüj işlemi uygulandıktan sonra özel bir tüp içerisinde kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücrelerinden ve plasmadan ayrıştırılabilmektedir. Trombositten ,büyüme faktörlerinden zengin plasma proteini serumu elde edilir. Bu plazma bir kez elde edildikten sonra hastanın cildine farklı yollarla enjekte edilebilmektedir. Bu yöntem sayesinde yüzdeki lekeler azaltılır, sivilce izlerini yok eder, kırışıklıkları yok eder. Cilt daha parlak ve canlı olur. Saçlı deride saçın sıklaştırılmasında, kronik yara izlerinin tekrar onarılmasında, kol altı ve bacak içlerinde sarkmaların tekrar onarılmasında, eldeki çatlama ve kırışıklıkların azaltılmasında çok etkili bir yöntemdir.
Mezoterapi yöntemleri içerisinde HETEROLOG MEZOTERAPİ ‘ye gençlik aşıları örnek verilebilir.Aşı denmesinin sebebi aslında derimizin yaşlanmasına karşı koruyucu bir işlem olmasında kaynaklanır.Gençlik aşısı, zamanın etkisiyle deride oluşan kırışıklıkların, deformitelerin ve sarkmaların önlenmesinde kullanılan bir mezoterapi yöntemidir. Deride su tutan bir molekül olan Hyalüronik asit içerdiği için NEM AŞISI olarak da bilinir. Hyalüronik asitle birlikte çeşitli amino asitler, peptitler ve vitaminleri de içermektedir. Gençlik aşısıyla deride su tutularak kuruluğun giderilmesi, içerdiği amino asit ve peptitlerle de derimizde yaşla birlikte azalan kollajen ve elastin sentezinin artması hedeflenir. Böylelikle cildimiz daha parlak ve canlı gözükür. Yaşlanma etkileri böylece azaltılabilir. Gençlik aşılarında yaş sınırı yoktur. Doktorunuz önerdiği taktirde, özellikle 30’lu yaşlardan sonra derinizde Hyaluronik asidin azalmasıyla ortaya çıkan elastikiyet ve volüm kaybının tedavisinde kullanılabilir. El,yüz,boyun ve dekolte gibi bölgelere uygulanabilir.
Tedavi edilecek alanda uçuk vb gibi deri hastalığı olanlarda, hamilelerde, emzirenlerde, kanser veya otoimmün bazı hastalıklarda, ilaç komponentlerinden birine karşı hipersentezi olanlarda kullanılması önerilmez.
İşlem öncesi kullandığınız ilaçlar varsa veya işlem yapılacak bölgede bir döküntünüz varsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmanız gerekir. Uygulama öncesinde lokal anestezik bir krem sürüldükten sonra deri temizlenir ve ilaç doktorunuz tarafından ihtiyaç duyulan bölgedeki deri altına çok küçük iğnelerle ve mezoterapi yöntemiyle enjekte edilir. İşlem toplam olarak 15 – 20 dakika kadar sürer. Doktorunuzun önerisi ve kullanılan ilaca göre 2 ila 4 seans arasında işlem uygulanabilir. İşlem sonrasında hamam, sauna gibi ortamlardan uzak durulması, işlem yapıldığı gün banyo yapılmaması önerilir. Ertesi gün makyaj yapılabilir, hastalara bol bol su içmeleri de önerilir. İşlem yapılan alanda kızarıklık, morarma oluşabilir. Allerjik reaksiyonlar çok nadirdir ve allerji öyküsü bulunanların doktorları tarafından bilgilendirilmesi gerekmektedir. Gençlik aşısı sonrası parlaklık ve canlılık,nemlenme bir hafta içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Özellikle derinin kollajen yapımını tetikler, yüzün yukarıya doğru yapılanma etkisi gözlemlenir ve hastanın turn-over süresine bağlı olarak 15 gün ila 30 gün arasında bu lifting etkisi ortaya çıkar.

 

Bu gönderiyi paylaş