YÜZ YÜZE EĞİTİM

Okullar açılıyor…

Bir yılı aşkın bir zamandır COVID-19 pandemisi nedeniyle okullarımızda yüz yüze eğitim büyük ölçüde sonlandırılarak uzaktan eğitime geçilmiştir. Bu durumun neden olduğu  eğitimde fırsat eşitsizliği, uzaktan eğitimin nedeniyle çocuklarda oluşan öğrenim açığı bir yana bırakılırsa, uzak eğitim süreci çocuklarda bir çok sosyal ve duygusal problemin de görülmesine neden oldu.

Okullarından uzak kalan çocukların akranlarıyla ve otorite figürleri ile olan ilişkilerinin kesintiye uğraması en az eğitim-öğretim becerileri kadar önemli olan sosyal becerilerinin de gelişiminde sorun oluşturmuştur.

Uzun süreler evde kalmak zorunda kalan ekran sürelerinin artması ile internet bağımlılığı da ciddi bir risk olarak karşımıza çıkmıştır.

Evrimsel olarak insan doğasına uymayan uzun süreler evde kalmak zorunda olmak hem çocukların hem de ebeveynlerin ruh sağlığını olumsuz etkileyerek ev içi çatışmaların artmasına, ebeveyn-çocuk   ilişkilerinin bozulmasına neden olmuştur.

Çalışmak zorunda olan ebeveynlerin çocukları ise evde denetimsiz bir şekilde yalnız kalmış, okul devamlılığı çok azalmış, ayrıca sanal ortamda istismar, siber zorbalık gibi çok ciddi risk faktörü ile karşı karşıya gelmiştir.

Belirtilen tüm bu nedenlerle yüz yüze eğitimin kesintisiz devamı esastır ve bu konuda gerekli önlemlerin alınarak yüz yüze eğitime bir an önce başlanması gerekmektedir. Yapılan açıklamalara göre  Eylül ayının ilk haftası okullarda yüz yüze eğitimin başlayacağı bildirildi. Peki uzun zamandır evde olan çocuklarımıza bu durumda nasıl yaklaşmamız gerekir?


Çok uzun zamandır okullarından ayrı kalan, zamanlarının büyük kısmını evde geçiren çocuklar için, çok özlemiş olsalar da evden çıkıp okula gitmek kaygı verici olabilir...

Burada ailelere düşen onlara güven vermek, hijyen kurallarına uymanın önemini anlatarak bu süreci sorunsuz atlatmaları için destek olmak olacaktır...

Bütün çocuklarımıza mutlu, sağlıklı ve başarılı bir eğitim dönemi diliyorum....

Bu gönderiyi paylaş