KANSER VE UYKU BOZUKLUKLARI

Uyku bozuklukları; insomnia ( uykuya dalmakta zorlanma veya uykuda kalmada zorlanma, erken uyanma) , aşırı uyku hali, uyku ilişkili hareket ve nefes bozuklukları olarak sınıflanabilir.

Uyku bozuklukları kanser hastalarının %30-50’sini etkilemektedir. Ağrı, halsizlik, anksiyete ve depresyon bu duruma eşlik etmektedir. Uyku kalitesindeki düzelme halsizliğin gerilemesine, duygu durumunun düzelmesine ve hayat kalitesinde artışa katkıda bulunur.

Kanser tanısı alan bireylerde tedaviye ilişkin stres, tedavi yan etkileri, halsizlik ve ağrı uyku bozukluklarına sebep olabilir.

Tedavi altında iken veya sonrasında uyku ile ilgili problemler yaşadığınızda hekiminizle bu durumu paylaşınız. Uyku bozukluklarını tedavi etmede öncelikle hastalarımıza uyku hijyenini öneriyoruz. Uyku hijyeni; bireylerin düzenli sabah ve öğleden sonra günlük aktivite yapmasını, gün içinde gün ışığına maruz kalmasını, uyku için karanlık, sessiz ve rahat bir ortam yaratmasını, uyku öncesinde ağır yemekler ve ağır egzersizden uzak durmayı, uykudan önce alkol ve nikotin alınmamasını içermektedir. Egzersizin de kanser tanısı olan bireylerde tedavi sırasında ya da sonrasında uyku kalitesini artırdığı gösterilmiştir.

Bu değişikliklere rağmen uyku bozuklukları görülebilir. Bu durumda medikal tedaviler ya da kognitif davranışsal terapiler uyku bozukluklarının tedavisinde kullanılabilir.

Bilgi ve Randevu için;

0 (312) 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş