KALP SAĞLIĞI HAFTASI

Şimdi değilse ne zaman?

Daha anne karnındayken atmaya başlayan kalbiniz günde yaklaşık 100 bin kez, yılda 35 milyon kez, ömür boyunca da 2,5 milyar kez atar. Dile kolay 2,5 milyar kez… Yoruldum, biraz dinleneyim demez. Siz uyurken, yemek yerken, televizyon izlerken,  spor yaparken sessizce işini yapar. Durmaksızın o an vücudunuzun ihtiyacı neyse o hızda organlarınıza kan pompalamaya devam eder. Böbrekleriniz, akciğerleriniz gibi iki tane değildir, “yedeği yoktur” , karaciğeriniz gibi yenilenme özelliği yoktur. Kelimenin tam anlamıyla “o” bi tanedir.

Göğüs ağrısıyla acil servislere başvurup kalp krizi geçirdiğini öğrenen hastaların büyük bir bölümü hayatlarında kalp doktoruyla o an tanışır. Bu hastaların çoğunluğu kendilerince çok sağlıklıdırlar, şimdiye kadar doktor yüzü bile görmemişlerdir. Diyetlerine de özen göstermektedirler, hatta egzersiz bile yapıyorlardır. Nasıl olur da kalp krizi geçirirler?

Kalp hastalıkları Dünyada ve ülkemizde ölümün en önemli sebebidir ve sıklığı her geçen yıl artmaktadır. Hâlbuki poliklinik şartlarında yapılacak muayene ve birkaç tetkikle 10 yıllık kardiyovasküler hastalık riskinizi öğrenmek ve daha önemlisi tedbir almak mümkündür. Birincil korunma ile henüz kalp krizi ve ölümcül olabilecek kalıcı hasarlar ortaya çıkmadan kalp hastalıklarından korunmanın yolları mevcuttur.

Sizce de kalbinizin sesine kulak verip sevdikleriniz için adım atmanın zamanı gelmedi mi?

Kolesterolüm yüksek mi? İlaç kullanmama gerek var mı?

Sigarayı bıraktım, hala kalp hastalığı riskim yüksek mi?

Benim tansiyonum hep düşük, biraz yükselse kendimi iyi hissetmiyorum, ne yapabilirim?

Ailemde herkes kalp hastası, ben nasıl korunabilirim?

Yaşım 50’yi geçti,  ara ara göğüs ağrım oluyor, kalpten olabilir mi?

Tüm bu ve diğer sorularınızı cevap bulmak, kontrollerinizi gerçekleştirmek, riskinizi belirleyip tedbirlerinizi beraberce almak üzere sizleri Kalp Sağlığı Merkezimize bekliyoruz.

Sağlıcakla kalın.

Bilgi ve Randevu İçin;

0 312 666 7 666

 

 

Bu gönderiyi paylaş