SEZARYEN DOĞUM

 

Sezaryen Kararı Önceden Verilebilir mi?

            Sezaryen kararı vajinal doğum takibi sırasında acil şartlarda verilebileceği gibi doğum başlamadan önceki muayenelerde de verilebilir. Daha önceki doğum(lar) sezaryen ise, bebek baş geliş değilse, iri bebek şüphesi varsa, vajinal doğuma engel enfeksiyonlar(genital herpes gibi)  mevcut ise, plasentanın serviksi (rahim ağzını) kapattığı kanama riskinin çok yüksek olduğu ‘plasenta previa’ saptanmışsa ya da vajinal doğumun bebek için güvenli olmadığı durumlarda doğum başlamadan sezaryen kararı verilebilir. Annenin ıkınmaması gereken ya da vajinal doğum yapmasının uygun olmadığı bir tıbbi durumu varsa ilgili bölümlerin önerisiyle de sezaryen doğum kararı verilebilmektedir.

 

Sezaryen ile Doğum Zamanlaması

            Çoğu vakada gebeliğin 39. haftasına kadar beklemek önerilmektedir. Ancak anne ya da bebeğin sağlığının tehlikede olduğu durumlarda o vaka özelinde doğum zamanının planlanması gerekmektedir.

 

Vajinal Doğum Takibi Sırasında Sezaryen Kararı

            Bebek baş geliş olmasına rağmen ‘yüz geliş’ denilen vajinal doğumun uygun olmadığı durumda, iri bebek şüphesi varlığında, annenin kemik yapısının aşırı dar olduğunda (bebeğin başı ile annenin pelvis uygunsuzluğu) sezaryen kararı alınabilir. Vajinal doğum takibi sırasında bebeğin kalp atışlarının riskli seviyelerde yavaşlaması ya da anne ve bebeğin hayatını tehdit edecek bir kanama varlığında acil olarak sezaryen kararı verilebilmektedir. Vajinal doğum ilerleyişinin literatürde belirlenen sürelerden daha uzun sürmesi, geçen zamana rağmen olması gereken ilerlemenin olmaması da sezaryen ihtiyacı doğurabilir.

 

Sezaryen Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

            Sezaryenden 6-8 saat sonra hastanın en azından birkaç adım yürümesi istenmektedir. İlk yürüyüş sonrasında sırasıyla ve zamanla su ve berrak sıvılar, yumuşak gıdalar ve katı gıdalar şeklinde oral alım başlamaktadır. Ameliyat sonrası en az 2 gün hastanede yatış önerilmektedir. Bu süre içinde ilaçların da etkisiyle ağrı git gide azalmaktadır. Tam iyileşmenin olması ise 6-8 hafta arası sürmektedir.

 

Sezaryen Sonrası Olağan ve Olağan Dışı Durumlar

            Ameliyat sonrası birkaç gün içinde hafif bel ağrısı ve ameliyat yerinde ağrı olabilmektedir. Bunun yanında rengi gittikçe açılan pembe renkli vajinal kanama görülmektedir.

            Yüksek ateş, ağrının gittikçe artması, kanamanın miktarının artması, baş dönmesi, mide bulantısı, tansiyon yüksekliği, kesi yerinde akıntı, kanama, kötü kokunun olması durumlarında kontrol günü beklenmeden doktora başvurulmalıdır. 

 

Bilgi ve Randevu için;

0 (312) 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş