OKULA DÖNÜŞ: BİRKAÇ HATIRLATMA

 • Temel besinleri içeren besleyici yemekler, yeterli uyku ve fiziksel aktivite akademik ve sosyal başarının anahtarıdır. Araştırmalar besleyici bir kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı olduğunu gösteriyor.
 • Çocuklarımızı enfeksiyonlardan korumanın en etkili yolu tüm aşılarının tam olmasıdır. COVID ve grip aşılı kişilerin aşılanmamış olanlara kıyasla, ciddi hastalıklara karşı daha dirençli olduğunu ve hastalanırlarsa hastaneye yatma olasılıklarının çok daha düşük olduğunu unutmayınız. Amerikan pediatri akademisi 6 aylık ve daha büyük çocuklara COVID aşısı önermektedir.
 • Hastalarsa veya yeni belirtiler başlıyorsa çocukları okula göndermeyiniz ve el yıkamalarını sık sık hatırlatınız. Zorunlu olmasa da iç mekânlarda maske kullanımının hâlâ faydası vardır.
 • Özellikle de çocuğun COVID-19 aşısı yoksa, evde aşılanmamış veya bağışıklığı baskılanmış bir aile ferdi varsa, veya içinde bulunulan toplulukta vaka sayıları artıyorsa maske kullanımı özellikle gereklidir.
 • Birçok çocuk ve genç pandemi sırasında ruhsal sıkıntılar yaşadığı görüldü. Bu nedenle çocuğunuzun davranış değişikliklerine, kaygı veya sıkıntı belirtilerine dikkat ediniz. Çocuk psikiyatrisi uzmanlarından yardım alınız.
 • Çocuğunuzla ayrımcılık ve zorbalık hakkında sohbet ediniz. Ayrımcılığa maruz kalırsa veya başkalarına karşı bir zorbalık veya ayrımcılık yapıldığına şahit olurlarsa, güvendikleri bir yetişkinden yardım almaya teşvik ediniz.
 • Çocuğunuzun ekran başında geçirdiği süreyi uyku, egzersiz ve diğer sağlıklı etkinliklerle dengelemeye yönelik plan ve programlar yapınız. Çocuklarınızın kaliteli programlar veya oyunlar seçmelerine yardımcı olunuz. Böylece yanlış bilgiler veren ve yanlış yönlendirmelerde bulunan siteleri fark etmelerine yardımcı olursunuz.
 • Sırt çantaları çocuğunuzun vücut ağırlığının %15’ini geçmemesi önerilmektedir. Sırt çantasını taşırken çocuğunuz biraz öne eğilme ihtiyacı duyuyorsa, bu durum çantasının çok ağır olduğunu gösterir. Elle taşınan bir sırt çantası veya tekerlekli bir sırt çantası daha uygun olabilir.
 • Sırt çantası, bel seviyesinden omuzların yaklaşık 2,5-5 cm altına kadar uzanmalıdır ve çantanın alt kısmıbel boşluğuna oturmalıdır. Bir sırt çantası göbek deliğinin 10 cm’den fazla altına inmemelidir.
 • Çocuklar her iki omuz askısını da kullanmalıdır. Sırt çantasını tek omuza asmak kasları zorlayabilir. Omuz askılarını, sırt çantası çocuğunuzun sırtının ortasına gelecek şekilde ayarlayınız. Sırt çantası çocuğunuzun vücuduna yakın olmalıdır. Çantanın bel veya göğüs kemeri varsa, bunları bağlamak çantayı çocuğun vücuduna yakın tutmaya ve ağırlığı eşit bir şekilde dağıtmaya yardımcı olur. Böylece sırt ağrısı riskini azaltırsınız.
 • Yükünü hafifletmek için çocuğunuza sırt çantasını haftalık olarak temizleyip ve gereksiz eşyaları çıkarmasını öğretiniz. Eşyaları mümkünse okul dolabında tutmayı, sadece o gün için gerekli olanı taşımasını öneriniz.
 • Çocuğunuzda sırt çantası takmak dışında ortaya çıkan sırt ağrısını görmezden gelmeyiniz.

Bu gönderiyi paylaş