PREMATÜRE

PREMATÜRE

Normal gebelik süresi annenin son adet kanamasının ilk gününden doğuma kadar geçen süredir ve 40 haftadır.  Eğer bebek 37. gebelik haftasından önce dünyaya gelirse prematür bebek olarak tanımlanır. Yenidoğan yoğun bakımlarda izlenilen bebeklerin çoğu prematüre bebeklerdir. Son yıllarda tıbbi gelişmelerin ve deneyimlerin artması ile birlikte prematüre bebeklerin yaşama şansı daha da artmıştır.

Prematüre bebek anne ve babaları!! Evet, zorlu bir süreç yaşıyorsunuz. Prematüre bebek bakımı hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken birçok şey var.

  • Bu bebeklerin emme yutma reflekslerinde yetersizlik olması nedeniyle beslenirken çabuk yorulabilirler. Bu nedenle emerken kolayca uyuyakalabilirler.
  • Anne sütü ile beslenme, zamanında doğan bebeklere kıyasla bağışıklık sistemi zayıf olan bu bebeklerde, enfeksiyonlara karşı etkili koruma sağlayabileceğinden önemlidir. Bu nedenle bebek hastanede küvez içerisinde veya eve getirilmiş bile olsa anne sütünü alması engellenmemelidir.
  • Bazen özellikle ileri derecede prematüre bebeklerde yeterli büyüme ve gelişme için anne sütünün, kalori, protein ve mineral yönünden desteklenmesi gerekebilir.
  • Prematüre bebekler hızlı büyüme hızına sahip olduklarından zamanında doğmuş bebekleri boy ve kilo olarak 1-3 yaş içerisinde yakalayabilirler.
  • ‘Bebeğim prematüre doğduğu için çok fazla besleyerek hızlıca büyütmeliyim’ düşüncesi yanlıştır. Çok hızlı büyüme ileri yaşlarda görülebilecek obezite, diyabet, hipertansiyon ve koroner kalp hastalığı gibi hastalıkları tetikler.

 

Bilgi ve Randevu İçin;

0312 666 7 666

 

Bu gönderiyi paylaş