SPORCU ÇOCUKLAR VE GENÇLER İÇİN TEMEL BESLENME ÖNERİLERİ

Sporcu Çocuklar ve Gençler İçin Temel Beslenme Önerileri 1

Sporcu çocukların sağlıklı beslenmeleri hem büyüme ve gelişmeleri, hem de spor performanslarının iyileşmesi için çok önemlidir. Sağlıklı sporcu beslenmesinin birkaç temel prensibi vardır. Bu prensiplere uymamak sporcu çocukların, amaçlananın aksine, bu faaliyetlerden zarar görmesine neden olur. Sportif faaliyetlerden en fazla faydayı görmek ve kapasiteniz kadar performans gösterebilmeniz için çocuk doktorunuzun ve diyetisyeninizin takibinde kalınız.

Bol Karbonhidrat tüketin

Karbonhidratlar egzersiz sırasında önemli enerji kaynağıdır. Kas dokusunun yıkımını engeller. Sporcular özellikle müsabaka günlerinde birkaç saatte bir karbonhidrattan zengin besinler tüketmelidir. Karbonhidratı yetersiz alan sporcular egzersiz sırasında efor yoğunluğunu koruyamazlar.

  • Güne kahvaltıyla başlayın. Kahvaltı özellikle spor etkinliklerinden önce daha da önemlidir.
  • Sporcular, egzersizden 3-4 saat önce karbonhidrattan zengin bir öğün yapmalıdır.
  • Antrenmandan yaklaşık 1 saat önce yüksek karbonhidratlı bir ara öğün yapın.
  • 1 saatten uzun süren egzersizler için egzersiz sırasında karbonhidrat tüketmek de faydalıdır. Spor içecekleri zaten karbonhidrat içerdiklerinden fazladan karbonhidrata ihtiyaç kalmayabilir.
  • Sporcular, antrenmandan sonra ideal olarak 20 dakika içinde karbonhidratlı bir ara öğün daha yapmalıdır. Bu özellikle her gün antrenman yapan sporcular için önemlidir. Böylece kaslardaki ertesi günün antrenmanı için gerekli olan kas içi yakıt yenilenmiş olur.

Bilinçli Protein Alın

Protein büyüme, enerji ve doku onarımı için gereklidir. Atletik performans kas gücüne bağlıdır ve kaslar proteinden yapılır. Ancak bol miktarda protein yiyerek kas geliştirebileceğinizi düşünmek bir hatadır. Kas kütlesini protein değil egzersiz arttırır.

Elbette sporcu gençlerin ve çocukların daha fazla proteine ihtiyacı vardır ve bu protein tüketimi gün içine yayılmalıdır. Egzersiz sonrası protein ve gün içine serpiştirilmiş protein, iyileşme dönemi boyunca kas yapımı için hazır amino asit kaynağı sağlar.

  • Antrenmandan sonra tükettiğiniz ara öğün az miktarda proteinli gıdalar içermelidir
  • Alınması gereken protein özellikle yoğun bir antrenmandan sonraki 24 ilâ 48 saat arasına yayılmalıdır.

Sporcuların protein ihtiyaçlarını DENGELİ BİR DİYETLE karşılamalıdır. Protein takviyeleri genellikle soya veya peynir altı suyu bazlı protein içerir. Bunlar et, süt veya soya ürünlerinden elde edilen proteinlere benzer olup herhangi bir üstünlüğü yoktur. Takviyeler hakkında daha fazla bilgi ve öneri için bakınız: Sporcu Çocuklar ve Gençler İçin Temel Beslenme Önerileri 2

Bol su için

Doğru miktarda sıvı ve elektrolit almamak spor performansı bozar. Aşağıdaki planı uygulamak su kaybını önlemek ve en iyi seviyede performans göstermek için çok önemlidir.

Daha fazla bilgi ve öneri için bakınız: Sporcu Çocuklar ve Gençler İçin Temel Beslenme Önerileri 2

https://www.losante.com.tr/Blog/Detail/2311

Yeniden yükleyin

Sporcular antrenmandan veya maçtan sonra en kısa sürede vücutlarını sıvı ve yiyecekle tekrar doldurmalıdır. Bu hem performansınızı sürdürmeniz hem de kaslarınızın hızla iyileşmesi gereken turnuvalar sırasında daha da önemlidir.  Doğru türde proteinler ve karbonhidratlarla hazırlanmış iyi dengelenmiş öğünler olmadan sporcuların yaşadığı sakatlıkların iyileşmesi ve antrenmana ve müsabakaya dönmesi çok daha uzun sürecektir.

Daha ayrıntılı bilgi ve öneriler için diyetisyeninize danışınız.

Bu yazı Amerikan Pediatri Akademisinin önerilerinden derlenmiştir. Özel bir tedavi önerisi değildir ve tıbbi bakım standardı olarak hizmet etmez. Bireysel koşullar dikkate alınarak yapılan değişiklikler çocuk hekiminin takdirindedir.

 

 

Bu gönderiyi paylaş