İNTERNET VE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

   Bağımlılık bir nesne veya davranışa aşırı düşkünlük olarak tanımlanır. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddelerin kullanımı ile ilişkili bağımlılıklar örnek verilebilir. Bilgisayar, internet, çevrimiçi oyun, tablet, mobil telefon gibi teknolojik cihazlar ve uygulamalarda da benzer durum geçerlidir. Bilgisayar oyunları, sosyal medya, internette aşırı zaman geçirmek teknoloji bağımlılığına yol açabilmektedir.

    Her türlü bağımlılıkta olduğu gibi bağımlı olduğu teknolojik ürüne ulaşamadığında yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Sinirlilik, aile bireyleri ile pazarlıklar, tablete bilgisayara erişim için planlar, fırsat kollamalar, gece uyumamak gibi davranış değişiklikleri görülebilir.

   Genelde çocuklar ve gençler teknolojik alette geçirdikleri sürenin farkına varmazlar, ve süreyi hep olduğundan daha az söylerler. Bağımlılıkları aile ilişkilerini, akademik başarılarını, arkadaş ilişkilerini ve kişisel gelişimlerini olumsuz etkiler. Çocuk ve ergen içinde bulunduğu dönemin gelişim görevlerini yerine getirecek zamanı ekran karşısında geçirdiği için bazı becerileri kazanamaz. Bozukluğun çok ağır olduğu vakalarda, olgular yemek, uyku ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar için dahi ekrandan uzaklaşamaz.  

   Tedavi ailenin de kararlı ve tutarlı davranışlarla katılımını gerektirir  ve olgunun bağımlılığı ile ilgili farkındalığının oluşması ve kendisinin de tedaviye istekli olması tedavi sürecini belirler. İnternet ve teknoloji bağımlılığı düşündüğünüzde çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanlarından yardım almanız önemlidir.

 

Bilgi ve Randevu İçin;

0 (312) 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş