BETA ENFEKSİYONU

Üst solunum yolu enfeksiyonu etkenlerinden birisi de A Grubu beta hemolitik streptokoklardır.Sıklıkla kış ve bahar aylarında  5-15 yaş arası çocukları farenjit, tonsillit gibi boğaz enfeksiyonu yaparak etkiler.  Daha seyrek olarak sinüzit,orta kulak iltihabı, zatürre, deri enfeksiyonları, kemik iltihabı gibi daha ciddi tedavisi uzun süren enfeksiyonlara da neden olabilir. Bakteri, hasta olan kişinin öksürmesi, hapşırması sonucunda oluşan  damlacıklar ile etrafa saçılır. Bu nedenle kalabalık ortamlarda bulaşması kolaylaşır.  Okul, kreş, aile  gibi küçük topluluklar içinde diğer bireyleri de  hasta edebilir. 

 

Belirtiler boğaz ağrısı, ateş, yutkunma güçlüğü ve  iştahsızlıktır. Bademcikler kırmızı ve şiştir. Üzerinde beyaz bir tabaka olabilir. Boyun lenfbezleri şişmeye başlar. Hastalığın tanısı muayene, kan testleri, boğaz kültürü ve antijen testleri ile konur.

 

Tedavisinde antibiyotik gerekir. Antibiyotiğin mutlaka doktorun önerdiği süre tamamlanıncaya kadar kullanılması önemlidir. Hastanın genel durumu düzelmiş, şikayetleri geçmiş olsa dahi  antibiyotik tedavisinin Beta enfeksiyonlarının neden olduğu  eklem romatizması, kalp romatizması gibi geç dönem hastalıklardan korunmak için  tamamlanması gerekir. Erken kesilmiş tedaviler hem  hastalığın tekrarlamasına ve antibiyotik direncine neden olurken hem de geç dönem ciddi komplikasyonlardan kişiyi koruyamaz. Ayrıca ateşin düşürülmesi, bol sıvı tüketilmesi, C vitamininden zengin gıda alınması ve  istirahat de destek tedavi de  önemlidir.

 

Damlacık yoluyla bulaştığı için öksüren, aksıran, burun akıntısı olan bireylerin kalabalık ortamdan  izolasyonu kıymetlidir. Hastanın mutlakakalabalık ortama girmesi gerekiyorsa cerrahi maske takılması, mesafenin korunması ve maruziyet süresinin en az da tutulması önerilir. Ayrıca öksürme ve aksırma sırasında ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılıp hemen ellerin yıkanarak ya da dezenfektan ile  el hijyeninin sağlanması önemlidir.

 

Sağlıklı günler dileriz.

Bilgi ve Randevu için;

0 (312) 666 7 666

 

Bu gönderiyi paylaş