SÜNNET ZAMANI

Sünnet nedir?

Erkek çocuklarda penisin başı etrafındaki çukurun üzerinde, pipinin başı ve ucunu çevreleyen derinin alınması işlemine sünnet adı verilir.

 Hangi durumlarda sünnet gereklidir?

Sünnet derisinin pipi başına yapışık ve dar olması durumunda , idrar yapmada zorluk ve bazen idrar yolu enfeksiyonu görülebilir. İnançlarımız ve sosyal yönü dışında bilimsel olarak da sünnet önerilmektedir. Sünnet olmamış erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların ve penis kanseri riskinin arttığı bilinmektedir. Sünnet olmamış erkeklerin eşlerinde rahim ağzı kanseri daha sık görülür. Sünnet sonrası idrar yolu enfeksiyonu riski azalmaktadır. Bu bilimsel veriler ışığında dünyada sünnet yaptırma oranında giderek artış söz konusudur.

 Hangi hastalıklarda erken sünnet önerilir?

İdrar yolu enfeksiyonu, pipi derisi iltihabı, pipi ucunda balonlaşma ve zorlanarak işeme veya bazı böbrek ve idrar yolu hastalıklarında sünnet erken önerilmektedir.

 Sünnet nasıl yapılır?

Sünnet ameliyathane şartlarında uygun anestezi ile yapılan günübirlik cerrahi bir girişimdir.  Yani bu işlem için çocuğun uzun süreli hastanede yatırılmasına gerek yoktur. Genellikle işlem sonrasında hastane şartlarında 2-3 saatlik takip yeterlidir.

 Sünnet için uygun yaş grubu nedir?

Uygun yaş grubu 2 yaşından önce veya 6 yaşından sonradır. Ancak çocukta hastalık varsa daha erken sünnet olabilir. 2-6 yaş arası enfeksiyon , böbrek hastalığı varsa o dönemde de anestezi altında sünnet yapılmaktadır.

 Lokal anestezi ile de sünnet yapılabilir mi?

Yenidoğan döneminde (özellikle ilk  1ayda) , bazen 2-3 aylık döneme kadar ve 6 yaşından sonra uyumlu çocuklarda, konuşulup yapılacak işlemler anlatıldıktan sonra dormicum dediğimiz hafif sedasyon ve pipiye ağrı kesici krem ile sünnet yapılabilir.

 Sünnetin Genel anestezi ile yapılmasının sakıncaları var mıdır?

Günümüzde çocuk anestezisi konusunda gerek teknolojik açıdan gerekse deneyim olarak son derece büyük bir gelişme söz konusudur. Yenidoğmuş , prematür bebekler bile gerektiğinde, acil durumlarda uzun süreli genel anestezi ile ameliyat edilmektedir. Tabii ki, anestezinin erişkin hastalar için olan riskleri çocuklar için de söz konusudur. Bu nedenle deneyimli merkezlerde yapılması önemlidir.

 Ameliyattan önce nelere dikkat edilmeli?

GAA’da olacaksa çocuğun sağlıklı olduğu yani, öksürük, aksırık, ateş enfeksiyon halinin olmadığı bir dönemde yapılması gerekir. Sürekli kullanılan ilaçlar veya hastalıkları konusunda sünneti yapacak olan cerrah mutlaka bilgilendirilmelidir.

 Sünnet sonrası çok ağrı olur mu?

Genel veya lokal her iki işlemde de pipiye anestezi yapmaktayız. Böylece 6-8 saat kadar ağrı olmaz. Ama daha sonra ağrı olacağını için yaşına göre;  1- 1.5 - 2 gün rutin 6-8 saatte bir çocuğun yaşına ,kilosuna uygun dozda ağrı kesici kullanmak gerekir.

 Sünnet sonrası kanama olur mu?

Kanama nadiren de olsa görülebilecek bir risktir. Özellikle kanamaya neden olabilecek ilaç kullanımı varsa, sünnet öncesi 1 hafta kadar önceden kesilmesi gerekir. Ailede sünnet sonrası kanama, diş çekimi sonrası kanama öyküsü ya da kan hastalığı varsa mutlaka hekime bilgi verilmelidir.

Ameliyat sonrası bakım nasıl oluyor?

Ameliyat sonrasında çocuğun pipisinin etrafına, dikişlerin üzerinde  kağıt band  bulunur. Sargı bezi veya pansuman olmaz.  Pipide 2-3 gün şişlik olur. Pipinin başında yapışıklık varsa yara – kabuk olacaktır. Pipinin başındaki kabuklar bitene kadar el dokunmadan günde 2-3 kez Terramycin göz kremi kullanmak uygun olur. Bu  kağıt band  çişle – kremle ıslanınca, veya 2 - 3 gün sonra yıkanırken çıkar. Yıkanma sabun ve şampuanla yapılabilir. Pipiye sürtme ovalama hareketi yapılmaz.  Pipideki yara  - kabuk bittikten sonra pipi başına bakım olarak 1,5 - 2 ay yağlı krem önerilir.

 Sünnet sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Genellikle sünnet derisi yapışık olan çocuklarda iyileşme kabuk şeklinde olur. Bunun çabuk düzelmesi için günlük ya da gün aşırı duş, pipinin iyileşmesini kolaylaştırıcı el dokunmadan sürülebilen ince uçlu Terramycin göz kremi öneririz. Ani ve sert hareketler, sportif aktivite ilk 1 hafta önerilmez. Yara -  kabuk geçtikten sonra, yaklaşık 1 hafta 10 gün sonra, tam iyileşme sağlanmış olur. 

Bezli bebekler de bakım nasıl olur?

Beberklerde Pipinin başında yapışıklık olduğu için  yara – kabuk olacaktır. Pipinin başındaki kabuklar bitene kadar el dokunmadan günde 2-3 kez Terramycin göz kremi kullanmak uygun olur. Bu  kağıt band  çişle – kremle ıslanınca, veya 2 - 3 gün sonra yıkanırken çıkar. Yıkanma sabun ve şampuanla yapılabilir. Pipiye sürtme ovalama hareketi yapılmaz.  Özellikle Bez kullanılan bebeklerde bez içine  ve  büyük çocuklarda da Pipinin üzerine Pipinin başını sürtmelerden korumak için  kirlenice atılıp yenisi kullanılan üzeri açık köpük bardak benzeri ‘’Sünnet koruyucusu ‘’kullanmak çok konforlu olacaktır. Pipideki yara  - kabuk bittikten sonra pipiye bakımda 1,5 - 2 ay yağlı krem önerilir.

 Büyük çocuklarda ne giymeli?

Büyük çocuklarda da Özellikle Slip külot  içine, Pipinin üzerine Pipinin başını sürtmelerden korumak için hafif, tahriş etmeyen, kirlenice atılıp yenisi kullanılan üzeri açık köpük bardak benzeri ‘’Sünnet koruyucusu ‘’kullanmak çok konforlu olacaktır. Eşofman türü bol giysiler uygundur. Sünnet külodu; sert tir ve sürtmelerde ağrı ve kanama yapabilir.  Sadece 2-3 hafta basketbol, ağır spor, bisiklet kullanımına kısıtlama mevcuttur.

 Sünnet olunmaması gereken hastalıklar var mıdır?

Sünnet öncesi çocukları mutlaka muyeneye çağırıyoruz. Çünkü bazen sünnetle birlikte ameliyat edilmesi gereken hastalıklar, bazen sünnetin 1 yaşa kadar ertelenmesini gerektiren hastalıklar çıkabilir. Hidrosel, fıtık, inmemiş testis gibi..

 Peygamber sünneti nedir?

Peygamber sünneti, hipospadiyas dediğimiz hastalıktır.  Erkek çocukta İdrar yaptığı delik pipinin alt kısmındadır.  Sünnetten önce veya beraber önce İdrar  yaptığı deliğin ameliyat edilmesi gerekir.

 Sünneti nerede kime yaptıralım?

Sünnet ameliyathane koşullarında uygun anestezi ile yapılmalıdır. Sürekli çocuk ameliyat eden bir çocuk cerrahı veya çocuk üroloğu tarafından yapılmalıdır.

 Değişik sünnet yöntemleri var mı?

Çan, gomco, plastik kıskaç ve cerrahi sünnet yöntemleri mevcut.tur.  Özenli , estetik Cerrahi yöntemle yapılmayan sünnetin yapılması pratiktir. Ancak Sünnet sonrası çocuk ve aile için zor ve zahmetli bir süreçtir.. Bizim hastane ortamında yaptığımız özenli, estetik cerrahi sünnettir. İşlemden sonra sorun gelişme olasılığı en düşük olan yöntemdir.

 Sünnet sonrası erken dönemde hangi sorunlar olabilir?

İlk 6 - 8 saat çiş tutma, kanama, enfeksiyon gibi sorunlar gelişebilir. 

 Daha sonraki dönemlerde ne gibi sorunlar olabilir?

Yapışıklık, pipide eğrilik, idrar yaptığı delik ucunda darlık gelişebilir. Ancak uygun koşullarrda, özenli c errahi ile yapılan sünnetlerde bu oran %1-3 ün altındadır.

 Bilgi ve Randevu için

0 312 666 7 666 

Bu gönderiyi paylaş