PSİKOLOJİDE KADINLAR ve ERKEKLER ( İLİŞKİ KARARLARI)

İlişkiye karar vermek için…

Bir ilişkiye karar vermeden ve ilişkinin içinde ilerlemeden önce ilişkinin doğruluğu ve güvenirliliği çok önemlidir. Ancak bir kişinin ilişkisini değerlendirmeden önce veya bu değerlendirmeyi yapabilmesi için her şeyden önce kendisini çok iyi tanışmış olması, kuvvetli ve zayıf yönlerini biliyor olması ve kendisine dürüst olması gerekmektedir. Kendisine değer vermeyi bilmeli ve özgüveni tam olmalıdır. Bu gerçeğe rağmen pek çok insan ilişki yaşamak için veya evlenmek arka plan düşüncesiyle bir ilişkiye başlamaktadırlar.

Dolayısıyla
-      Kendini bilmek,
-      Nasıl bir yaşam istediğini bilmek
-      Neler yapmak istediğini bilmek
-      Önceliklerini belirleyebilmek
-      Olumlu veya olumsuz yanlarını bilebilmek
-      Nelerden hoşlanıp, nelerden hoşlanmadığını bilmek
-      İlişkide olduğu insandan ne istediğini biliyor olmak
-      İlişkide anlaşamadığım, hoşlanmadığım, kabul edemeyeceğim yanları bilmek
-      Nelerin beni istenmiyor yapacağını bilmek çok önemlidir.

Bundan sonraki aşama, ilişkide olduğu insanda bu özellikleri arayıp, istemeyeceği özellikleri belirlemektir.

Burada en önemli konu, insanların olmazsa olmazlarını belirlemeleri ve bir ilişkiyi yürütebilmek için, geri adım atabileceği sınırları görmesidir. İlişki bir anlamda olmazsa olmazların yanında asgari müşterekleri belirlemek adına, karşılıklı bazı tavizler de verebilmeyi bilmekten geçer.

İlişkinin başlangıcında iki tarafında değerlendirmesi gereken bir diğer konu, ilişki içinde birebir durumlarda yaşadıklarının yanında, birbirlerinin sosyal çevrelerine ve aile çevrelerine uyuma bakmaları gerekmektedir. Farklı ortamlarda birbirlerine nasıl davrandıkları ve ilişkilerinden dolayı farklı ortamlarda neler hissettiklerini kontrol etmeleri de önemlidir.

Erkeklerin kendi ailesindeki anne, kız kardeş gibi diğer bayanlara nasıl davrandığı önemli bir husustur. Destekleyici olmak, hoş görü, sevgi, saygı anlamında davranışlar değerli verilerdir. Aynı şey bir kadının da ailesi içindeki diğer bireylere saygı ve sevgisinin gözlenmesi önemli veriler sunacaktır. Bu nedenle ilişki içinde olan bireyler, birbirlerinin ailelerini görmeli, zaman geçirmeli, arkadaş çevreleri içinde de bulunmalı ve sosyalleşmelidirler.

Unutulmaması gereken en önemli husus ise, nasıl olsa ben bu ilişkiye girerim (hatta evlenirim) ondan sonra da karşımdaki insanın bu davranışlarını ve huylarını değiştiririm ya da değiştirmesine yardım ederim dememektir.

Eğer bu ilişki veya evlilik kararı verilecekse
-   O kişi ile ilgili beraberken ve yanında değilken hissedilen duygulara bakılmalı.
-   Fiziksel açıdan birbirlerinin hoşuna gitmeli
-   Kişilik özellikleri değerlendirilmeli
-   Eğitim düzeyi ile rahatsız edici duygulara sahip olunmamalı
-   İlişki yaşanılacak kişinin sosyo-ekonomik dünyası ve etik, etnik değerleri ile sorun yaşanmayacak olması, inanç dünyalarında birbirlerini oldukları gibi kabul ediyor olmaları veya benzer inançlara sahip olmaları
-   Yaş farkının iki taraf için de sorun edilmiyor olması
-   Kişilerin tek başlarına ekonomik açıdan ayaklarının üzerinde durabiliyor olması
-   Çevrelerindeki ve ailelerindeki bireylerin görüşlerinin, ilişkilerini nasıl değerlendireceklerini ve bunların kendilerini etkileyip etkilemeyeceğini biliyor olmaları önem arzetmektedir.    

Bilgi ve Randevu için;

 0 (312) 666 7 666

 

 

 

Bu gönderiyi paylaş