ÇOCUKLARDA KARIN AĞRISI

 

Kronik karın ağrısı en az 1-2 aylık bir süre için devam eden veya en az haftalık olarak meydana gelen ağrı için kullanılan bir tanımdır.

Kronik karın ağrıları çocukluk çağında genellikle yapısal ve işlevsel bir bozukluğa ve altta yatan organ sorunlarına bağlı olmayan fonksiyonel ağrıları sınıflaması içinde tanı alan ağrılardır. Fakat daha az sıklıkta görülmekle birlikte kronik karın ağrıları altta yatan yapısal, biyokimyasal veya fizyolojik bozukluklara yani altta yatan bir hastalığa işaret edebilir bu ağrılar organik karın ağrıları olarak adlandırılır.

Sindirim sistemi kanamaları eşlik eden, gece uyandıran ağrıları olan, tedaviye rağmen devam eden kusması olan, eşlik eden eklem şişliği olan , istemsiz kilo kaybı yaşayan, ergenlik gecikmesinden müzdarip olan, yeme ve adet düzensizlikleri gelişen, boy kısalığı ve büyüme geriliği olan hastalarda altta yatan hastalık düşünülmeli ve doktora zaman kaybetmeden başvurulmalıdır.

Yukardaki şikayet ve bulguları olmayan, ayrıntılı muayenesi, belirli tanısal testleri normal olan hastalar; ROMA kriterlerine göre fonksiyonel gastrointestinal sistem sorunları açısından sınıflandırılır ve şikayetin geçmesi için gerekli tedaviler verilir.

 Organik karın ağrıları için ayrıntılı tetkiklere ve gerekli olması durumunda tanı için endoskopi ya da kolonoskopiye başvurmak gerekebilir

Karın ağrısına eşlik etmesi durumunda doktora zaman kaybetmeden başvurulması gereken durumlar;

1. İstemsiz kilo kaybı/ büyüme duraksaması

2. Gastrointestinal kanama

3. Kronik, şiddetli ishal veya kusma

4. Karın ağrısının karnın dış kısımlarında olması

5. Açıklanamayan ateş

6. Ailede inflamatuar barsak hastalığı, çölyak hastalığı (IBH) öyküsü

7. Sarılık

8. İdrar da yanma ve ağrı, sırt veya yan ağrısı

Bilgi ve Randevu için;

0 (312) 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş