DÜNYA GÖRME GÜNÜ

Ekranınıza uzun süre bakmanın rahatsız edici etkilerinin muhtemelen farkındasınız: Özellikle akşama doğru artan yanma, batma, bulanık görme, yorgunluk, göz kapakları üzerinde ağırlık hissi, gözleri kapatma isteği, göz çevresinde ağrı ve hatta baş ağrısı yaşıyor olabilirsiniz. 
Bu durum ekran süresinde geçirdiğiniz süre ve yaşınız ile doğru orantılı olarak artabilir. Kontakt lens kullanımı, romatizmal hastalıklarınız da varsa bu tabloyu daha gürültülü yaşamanız mümkün. 
Ve maalesef cep telefonu, bilgisayar gibi ekranlardan uzak kalmamız günümüz şartlarında olası değil.
Peki, göz yorgunluğu ile ilgili ne yapabiliriz? 
İşte gözlerinizi rahatlatmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları:

GÖZ KIRPIN!
Normalde bir dakikada yaklaşık 15 kez göz kırparız ama bilgisayar ve diğer dijital ekran cihazlarını kullanırken göz kırpmayı unutuyor ve sadece 5-7 kez göz kırpıyoruz. Göz kırpma, göz yüzeyinde ihtiyaç duyduğu nemi almanın ve yüzeye yaymanın bir yoludur. Mümkün olduğunca sık sık göz kırpma       konusunda bilinçli bir çaba gösterin. Hatta gözünüzü sık sık kırpmayı hatırlatmak için bilgisayar ekranınıza yapışkan bir not bile koyabilirsiniz!

SUNİ GÖZYAŞI DAMLASI KULLANIN.
Gözleriniz kuruduğunda, yapay gözyaşı damlalarını kullanarak gözlerinizi tazeleyin. Kuru ve sıcak bir odadaysanız ortam nemlendiricilerinden faydalanabilirsiniz. Su içmeyi de ihmal etmeyin.

"20-20-20" KURALINI UNUTMAYIN!
Düzenli aralar vermek için "20-20-20" kuralını uygulayın: Her 20 dakikada bir, gözlerinizi en az 20 fit (6metre) uzaklıktaki bir nesneye, en az 20 saniye boyunca çevirin. Mümkünse her saat başında onar dakikalık ‘yakına bakmama’ molaları verin. 

GÖZLÜĞÜNÜZÜ KULLANIN
Numaranız küçük de olsa düzeltilmemiş kırma kusurları sizi zorlayacaktır. Özellikle antirefle kaplamalı gözlüklerinizi kullanmak gözlerinizi rahatlatır. 

PARLAKLIK ve KONTRASTI AYARLAYIN
Ekrandaki parlaklık çevrenizden daha parlaksa, gözleriniz görmek için daha fazla çaba harcar. Ekran parlaklığınızı çevrenizdeki ışık seviyesine uyarlamayı deneyin. Ayrıca göz yorgunluğunu azaltmak için ekranınızdaki kontrastı artırmayı deneyin. Loş ortamda çalışmayın, çalışma ortamınız iyi aydınlatılmış olmalı. 

PARLAMAYI AZALTIN
Bugünkü dijital cihazların ekranları genellikle çok fazla parlama içerir. Parlamayı kesmek için mat ekran filtresi kullanmayı deneyin. 

POZİSYONUNUZU AYARLAYIN
Bilgisayar ekranıyla aranızdaki uzaklık bir kol mesafesi kadar olmalıdır. Ayrıca, ekranın gözünüzün hafifçe aşağıya baktığı bir pozisyonda olduğundan emin olun.


Ve tabi ki düzenli göz muayenesi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Bilgi ve Randevu için;

0 312 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş