VENÖZ YETMEZLİK

Günün ilerleyen saatlerinde , akşama doğru, ayakta kaldıkça ayaklarınızda şişlik, dolgunluk, yorgunluk ve yanma ve sanki ayakkabınız ayağınızı sıkıyor hissi varsa bu venöz yetmezlik dediğimiz bir duruma işaret edebilir.

Venöz yetmezlik bacaklarımızıda kirli kanı kalbe doğru götüren toplar damarların içindeki tek yönlü çalışan ( yani kan yukarı doğru çıkarken açılan, yerçekimi etkisiyle kan aşağı doğru gelmek istediğinde kapanarak buna izin vermeyen) kapakçık sistemlerinin iyi çalışmıyor olması durumudur. Bu durumda ayakta kaldıkça veya oturup ayaklarımızı sallandırdığımızda bir kısım kan ayaklarımıza doğru göllenir ve burada oluşturduğu yüksek basınç ödemlere ve diğer şikayetlerin oluşmasına neden olur.

Venöz yetmezliğin tanısı son derece basittir. Dikkatli bir muayene sonunda yapılacak bir doppler ultrason ile kolaylıkla venöz yetmezliğin varlığı ve derecesi ortaya koyulur.

Venöz yetmezlikte spor yaparak bacak adelelerinin çalıştırılması , kilo kontrolü, ayakta sabit durmak ve uzun oturuşlardan kaçınmak ve varis çorabı giymek şikayetleri büyük oranda rahatlatan önlemlerdir.

Şikayetlerin yaşam konforunu bozduğu ve varislerin gelişmeye başladığı durumlarda girişimsel çözümler gündeme gelir. Girişimsel çözümler genellikle oldukça kolay uygulanan, hastane yatışı gerektirmeyen, hastayı fazla rahatsız etmeyen tedavilerdir.

Venöz yetmezlikte tersine olan kan akımı, büyük varislerin gelişimi damar içi pıhtılaşma ve bu pıhtının akciğere embolisine neden olması ve damarda pıhtılı enfeksiyon oluşması olasılığını arttırır.

Bacaklarınızda şişlik , yanma hissi , damarlarda belirgileşmeler varsa bacak damarlarınızı bir kontrol ettirip başlangıç safhalarında önlem almak ileride yaşayabileceğiniz önemli sorunlara karşı sizi korur.

Venöz yetmezlikler için dikkat edilmesi gereken bir başka olay da gebeliktir. Gebelikte hem hızlı kilo alımı, hem içinde bebeğin olduğu rahmin karında toplar damarlara yaptığı baskı hem de hormonal nedenlerle gebelik öncesi mevcut olan toplar damar problemleri genellikle gebelik boyunca ilerler. O nedenle gebeliğe karar verdiğinizde veya gebeliğin ilk zamanlarında bacak damarlarınızı kontrol ettirmeniz sizin için koruyucu olacaktır.

Bilgi ve Randevu için;

0 (312) 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş