AORT ANEVRİZMASI

AORT ANEVRİZMALARI

Aort, kalbin attığı bütün temiz kanı vücudumuza ulaştıran ana atar damardır. Aort anevrizmaları ise bu damarda ortaya çıkan lokalize genişlemelerdir. Aort anevrizmalarını tehlikeli hale getiren en önemli olay damarın içeriye ya da dışarıya doğru olan yırtılmalarıdır. Dışarı olan yırtılmalar çoğunlukla hastanın hastaneye bile yetişemediği ani ölümlere neden olur. İçeri yırtılmalar ise aortun en iç tabakasında oluşan küçük bir defektten kanın büyük bir hızla aortun tabakalarını ayırarak kendisine bir yol oluşturması durumudur. Diseksiyon denilen içeri yırtılmalar da çok ciddi hayati risk taşır.

Hafif karın ağrısı, sırt ağrısı, ses kısıklığı gibi herkeste olabilecek belirsiz şikayetler dışında genellikle tanı koydurucu bir belirti vermediği için aort anevrizmaları ya  rutin kontrolleri sırasında tesadüfen ya da üzücü komplikasyonlara yol açarak ortaya çıkar.  Marfan sendromu gibi bazı genetik elastik doku hastalıklarının seyrinde sıkça rastlanır.

Aort anevrizmasının en sık görüldüğü yer karın bölgesidir. İkici sıklıkta ise aortun kalpten hemen çıktığı yerde görülür.

60 yaş üzerindekiler, sigara kullananlar, şişmanlar, hipertansiyonu olanlar, damar sertliği tanısı almış kişiler , aort kapağında darlık veya yetmezlik problemi olanlar ve ailesinde aort anevrizması görülmüş kişiler daha yüksek risk grubundadırlar.

Aort anevrizmasının teşhisi çok kolaydır. Dikkatli bir muayene ve birkaç basit inceleme ile hızlıca aort anevrziması tanısı koyulabilir. Aort genişlemesi tespit edilmiş kişiler teşhis zamanınadaki aort çapına göre ya takibe alınırlar ya da tedavi edilirler. Girişim için çoğunlukla Aort çapının ya 5-5.5 cm e ulaşması beklenir ya da takipler arasındaki aortun genişleme hızına göre hareket edilir.

Günümüz koşullarında aort anevrizmalarının önemli bir kısmı kasık damarlarından yapılan kateter yardımlı işlemlerle anevrizma içine kendiliğinden açılan  stentli bir damar yerleştirmek suretiyle tedavi edilebilmektedir. Bu şekilde hastalar bir iki gün içinde hastaneden taburcu edilip normal yaşantılarına hızla dönebilmektedirler.
 
Belirgin bir şikayete sebep olmadığı için sinsi seyreden ancak biraz uyanık olmak suretiyle çok basit yöntemlerle hızlıca teşhis edilebilen ve de tedavisi büyük bir başarı ile yapılan aort anevrizmasının yırtılmasına bağlı her yıl ülkemizde en az 5000 kişinin yaşamını kaybediyor olması gerçekten çok üzücüdür.

Aort anevrizmalarına karşı uyanık olalım. Bir defa yapılan kontrolde aort çapı normal sınırlarda ise en az beş yıl aort anevrizması ile ilgili bir endişe taşımanıza gerek kalmaz.

Bilgi ve Randevu İçin;

0 (312) 666 7 666

Bu gönderiyi paylaş