Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölüm Doktorlarımız


Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Misafir Bölüm Doktorlarımız

  • Prof. Dr. M. Gökhan TUNÇBİLEK
  • Prof. Dr. Sühan AYHAN
  • Prof. Dr. Birol CİVELEK
  • Doç. Dr. Zühtü DEMİR
  • Op. Dr. Ünal ŞAHİN

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ilgi alanları 4 ana grupta toplanabilir.

 

Doğumsal şekil bozuklukları ilk grubu oluşturur ve burada esas olarak yüz bölgesinde dudak ve damak yarıkları, yüz ve kafa kemiklerinde görülen şekil bozuklukları, ellerde normalden fazla ya da eksik parmaklar, el ve el bileğinin doğumsal şekil bozuklukları, parmakların yapışık olması gibi hastalıklar, peygamber sünneti olarak bilinen doğumsal penis anomalileri ile vücudun tüm alanlarında görülen doğumsal şekil bozuklularının tedavisi düzeltici plastik operasyonlar arasında sayılmaktadır. Bu grup hastalarda yapılacak ameliyatların zamanlaması son derece önemlidir. Örneğin, yüz bölgesinin en sık görülen anomalilerinden biri olan dudak ve damak yarıkları erken yaşlarda düzeltilmesi gereken anomalilerdendir. Yine elde görülen anomalilerin tedavisi hasta elini kullanma alışkanlığı elde etmeden önce yapılmak zorundadır.

 

Kazalar sonucu ortaya çıkan yaralanmalar ikinci önemli grubu oluşturur. Bunlar arasında basit cilt kesilerinden başlayarak insan yaşamını tehdit edecek boyuta kadar tüm trafik kazaları, ateşli silah yaralanmaları, yanık ve donuk gibi yaralanmalar plastik cerrahinin ilgi alanı içinde yer alır. Tüm yaralanmalarda doku bütünlüğünün sağlanması, eksik olan dokuların vücudun başka bölgelerinden alınan dokularla onarımın yapılması plastik cerrahi pratiği içindedir. Bu grup içinde yer alan yanıklar özel bir öneme sahiptir. Yanık yaralanmasının çok büyük bir çoğunluğunun çocuklarda görülen minör yani küçük yanıklar olduğu dikkate alınırsa yanık yarasının mümkün olduğu kadar çabuk ve etkin bir şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi halde yanık alanlarında ortaya çıkabilen izler ve bazı fonksiyon bozuklukları yaşam boyu taşınması kaçınılmaz durumlardır. Tüm bu yaralanmalarda plastik cerrahi bakış açısı hastayı mümkün olduğu kadar hastayı yaralanma öncesi görünüm ve fonksiyonuna geri döndürmektir. 

 

Derinin iyi ve kötü huylu tümörlerinin tedavisi ile ağız boşluğu, dil, dudaklar ve yüz bölgesinde ortaya çıkan iyi ve kötü huylu tümörlerinin cerrahi tedavisi sonrası normal görünüm ve fonksiyonun sağlanması amacı ile yapılması gereken ameliyatlar hem kanserli dokunun uzaklaştırılması ve hem de oluşan doku kaybının onarımı gerektiğinden plastik cerrahinin ana ilgi alanları içindedir. Elli yaşın üstünde her iki erkek hastadan birinde görülecek kadar sık karşılaştığımız bazal hücreli kanser tedavisi cerrahi yöntemlerle yapıldığında yüzde yüze yakın tedavi edilebilmektedir.  Yine daha az sıklıkla görülen yassı hücreli kanser ve daha ölümcül sonuçlara neden olabilen, benlerden kaynaklanan malign melanoma cerrahi tedavinin zaman kaybetmeden gerçekleştirilmesi gereken kanserler olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, meme kanserinin cerrahi tedavisi sonrası hastanın kendi dokuları ya da protez ile yeniden meme yapılması sıkça yapılan girişimler arasındadır.

 

Kozmetik amaçla yapılan ameliyatlardan yüz germe, kaş kaldırma, alın germe, göz kapaklarının estetik girişimleri gibi yaşlanan yüzün tedavisine yönelik cerrahi girişimler yanında botox ile kırışıklıkların tedavisi, dolgu maddesi uygulaması ve lazer yardımıyla yüz gençleştirme de yapılmaktadır. Burundaki şekil bozuklukları, memenin büyük, küçük ya da sarkık olması, vücutta yağ dağılımı bozukluğu nedeniyle bazı bölgelerde yağ fazlalığı bulunması, karında yağlanma fazlalığı ve sarkıklık bulunması, kepçe kulak ve benzer şekilde hastanın görünümünden rahatsız olduğu bir çok durum hastaya özel planlanan cerrahi girişimlerle düzeltilebilmektedir. 

Bilgi ve Randevu için;

0 312 666 7 666