Çocuklarda Cerrahi Hastalıklar

 

1- Çocuklarda ameliyat gerektiren hastalıklar nelerdir?

Çocuk cerrahisi olarak en sık yaptığımız ameliyatlar, sünnet, kasık fıtığı, inmemiş testis, apendisit, barsak düğümlenmesi, hipospadiyas gibi ameliyatlarıdır. Bunların dışında her bir organ sisteminin kendine ait doğuştan gelen hastalıklarının ameliyatları da yapılmaktadır.

 

2-Çocukların ameliyatlarında ne tür anestezi yöntemleri kullanılmaktadır?

Çocuk ameliyatlarında genellikle genel anestezi yöntemleri kullanılmaktadır. Maske veya larengeal maske dediğimiz işlem süresine göre genellikle kısa süreli anestezi altında işlemler yapılmaktadır.

 

3- Ameliyat öncesi hazırlık süreci nasıl olmalıdır?

Çocuğun yaşı büyükse, bilinçli ve yapılacakları anlayabilecek düzeyde ise mutlaka çocuğa ameliyat hakkında bilgi verilmelidir.

Ameliyat öncesi işlemin tipine ve çocuğumuzun yaşına göre değişmekle birlikte en az 3 saatlik oruç gibi açlık gerekir. Bunun amacı anestezi aldığında çocuğun kusmasını engellemektir.

Planlanmış bir ameliyat öncesinde çocukta öksürük, hırıltı, ateş, kusma, ishal gibi şikayetler varsa ameliyat riski artacağı için ameliyat ertelenir. Çocuğun tamamen sağlıklı olduğu bir dönemde ameliyatı yapılır.

 

4- En sık yaptığımız ameliyatlardan sünnete gelecek olursak nasıl bir işlemdir? Ne zaman gereklidir? Sonrasında bakım nasıl olmalıdır?

Sünnet erkek çocuklarda penisin ucunu çevreleyen derinin alınması işlemidir.İdrar yolu enfeksiyonu, pipi derisi iltihabı, pipi ucunda balonlaşma ve zorlanarak işeme veya bazı böbrek ve idrar yolu hastalıklarında sünnet erken önerilmektedir. Bu şikayetler yoksa, uygun yaş grubu 2 yaşından önce  veya 5-6 yaşından sonradır. 2-5 yaş arası enfeksiyon, böbrek hastalığı varsa o dönemde de anestezi altında sünnet yapılmaktadır.

 

5-Sünnet nasıl yapılır?

Sünnet ameliyathane şartlarında uygun anestezi ile yapılan günübirlik cerrahi bir girişimdir.  Yani bu işlem için çocuğun uzun süreli hastanede yatırılmasına gerek yoktur. Genellikle işlem sonrasında hastane şartlarında 2-3 saatlik takip yeterlidir.

 

6-Lokal anestezi ile de sünnet yapılabilir mi?

Yenidoğan döneminde ve 6 yaşından sonra uyumlu çocuklarda, konuşulup yapılacak işlemler anlatıldıktan sonra dormicum dediğimiz hafif sedasyon ve pipiye ağrı kesici krem ile sünnet yapılabilir.

 

7-Sünnetin Genel anestezi ile yapılmasının sakıncaları var mıdır?

Günümüzde çocuk anestezisi konusunda gerek teknolojik açıdan gerekse deneyim olarak son derece büyük bir gelişme söz konusudur. Yenidoğmuş bebekler bile gerektiğinde, acil durumlarda uzun süreli genel anestezi ile ameliyat edilmektedir. Anestezinin erişkin hastalar için olan riskleri çocuklar için de söz konusudur. Bu nedenle deneyimli merkezlerde yapılması önemlidir.

 

8-Ameliyat sonrası çok ağrı olur mu?

Genel veya lokal her iki işlemde de pipiye anestezi yapmaktayız. Böylece 6-8 saat kadar ağrı olmaz. Ama daha sonra ağrı olacağını bildiğimiz için ilk gün rutin 6-8 saatte bir çocuğun yaşına kilosuna uygun ağrı kesici veririz.

 

9-Ameliyat sonrası bakım nasıl oluyor?

Ameliyat sonrasında çocuğun pipisinde sargı bezi veya şeffaf tabakalı bir pansuman olur. Bu pansuman çişle ıslanıp veya bir veya 2 gün sonra duş sırasında çıkar. Duş sabun ve şampuanla yapılabilir. Pipiye sürtme ovalama hareketi yapılmaz. Pansuman çıktıktan sonra pipiye bakımda krem önermekteyiz.

 

10- Çocuklarda da fıtık olur mu?

Evet, çocukluk çağında da fıtıkla karşılaşmaktayız. Erkek çocuklarda testisler bebek anne karnındayken böbreklerin altında gelişir. Gebeliğin son 3 ayında testisler buradan kasıkta bulunan bir kanal yapısını geçerek torbalara iner. İniş sırasında kanalda açık kalan zar yapısından fıtık oluşabilir.  Kız çocuklarda da bu kanaldan yumurtalık bağları geçmektedir.  Burada zar açık kalınca kız çocuklarda da fıtık oluşur.

 

11-Çocuğumuzda fıtık olup olmadığını nasıl anlarız?

Genellikle fıtık karın içi basınç artışı geliştiğinde farkedilir. Yani normalde sıkıntısı olmayan bir çocukta, ağladığında, bağırdığında, öksürdüğünde kaka yaparken, ıkındığında kasık bölgesinde fındık, ceviz kadar belirip kaybolan bir şişlik farkedilir. Yenidoğmuş bebekte görülebileceği gibi, daha büyük yaş çocuklarda da görülebilir. Genellikle ailenin verdiği öykü bizim için yeterli olur.

 

12-Nasıl tedavi edilir, ameliyat şart mıdır?

Kasık fıtığı kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Bebek ve çocuklarda ameliyatla tedavi edilmediğinde bazı riskler mevcuttur. Şişliğe neden olan şey genellikle barsak olup bazen kız çocuklarında yumurtalıklarda, fıtık kesesi içine girip burada sıkışabilir. O zaman da bu organların beslenmesi bozularak gangrene gider ve daha ciddi ameliyatlar gerekir.  Oysaki planlı olarak ameliyatı yapılırsa günübirlik bir işlemdir. Yani ameliyat sabah yapılıp öğlene hasta taburcu edilir. Estetik dikişler kullanılır , iyileşme beklenildiğinden daha kolay olur.

 

13-İnmemiş testis nedir?

Erkek çocuklarda testisler bebek anne karnındayken böbreklerin altında gelişir. Gebeliğin son 3 ayında testisler buradan kasıkta bulunan bir kanal yapısını geçerek torbalara iner. Bazı çocuklarda testisler karın içinde kanalda veya torbanın üst kısmında kalabilir. İlk 1 yaş içerisinde testisin inmesi beklenilir. Eğer inmezse ameliyatla indirilmesi gerekecektir.

 

14-İnmemiş testisin çocuğa zararları nelerdir?

Testis ne kadar uzun süre yukarda vakit geçirirse  ve vücut ısısına ne kadar yakın olursa o taraf testis o kadar küçülmeye başlar. Sperm üretme yeteneğinin azalmasına neden olur. Bu durum özellikle 2 taraflı inmemiş testisi olan çocuklarda kısırılığa neden olur. Bunun dışında erişkin döneme gelindiğinde o yumurtalıktan tümör gelişme riski artar.

 

15-Ameliyatı nasıldır?

Bu ameliyatta günübirlik bir ameliyat olup Genel anestezi altında yapılmaktadır.

 

16- Çocuklarda da apendisit olur mu?

Evet, çocuklarda en sık yapılan ameliyatlardan biri de apendisit ameliyatıdır.

 

17- Ne zaman apendisitten şüphelenelim?

Çocuklarda karın ağrısı sık görülen bir sorundur. Gaz sancısı, kabızlık, ishal, boğaz enfeksiyonu gibi nedenlerle çocuğumuzun karrnı ağrıyabilir.  Ama apendisit , barsak düğümlenmesi gibi hastalıklarda ameliyat gerekeceği için erken teşhis önemlidir. Devam eden süreklilik kazanan karın ağrısı, beraberinde safralı kusma, yüksek ateş, kanlı dışkılama, karında şişlik uyarıcı durumlardır.

 

18- Bu durumlarda ne yapmak gerekir?

Ağrı kesici veya antibiyotik verilmeden doktora başvurulmalı, doktor  ameliyat gerektiren bir hastalıktan emin olduktan sonra gerekli ilaçlar başlanmalıdır.

 

19- Apendisit ameliyatları nasıl yapılmaktadır?

Günümüzde çoçuklarda da erişkinde kapalı safra kesesi ameliyatlarına benzer şekilde laparoskopik yöntemle yapılmakta olup, iyileşme süreci genellikle hızlıdır.  Eğer patlamış apendisit değilse, 12 saat sonra beslenmekte 24 saatlik takip sonrasında hasta taburcu edilmektedir.

 

20-Hipospadiyas nedir?

Hipospadiyas halk arasında peygamber sünneti olarak da bilinen çiş yapılan deliğin erkek çocukta pipi ucunun altında olmasıdır.  Bunun hafif ve ağır olmak üzere çiş deliğinin yerine göre tipleri vardır. Hafif formlarda estetik açıdan, ağır formlarda ise, gerek fonksiyon gerekse estetik amaçlı 2 yaşından önce ameliyatla düzeltilmesi gerekmektedir. Bu çocuklarda dikkat edilmesi gereken sünnetin ameliyata ertelenmesi gerekliliğidir.

 

Bilgi ve Randevu için;

0 (312) 666 7 666